X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

دکتر ابراهیم میثاق

دانلود برنامه های تلویزیونی دکتر ابراهیم میثاق

برنامه اردیبهشت 16 آبان ماه 92 - روانشناسی سوگ

دوستان خوب خودم سلام

همونطور که پیش بینی میشد این هفته به خاطر ایام محرم، به موضوع "روانشناسی سوگ" پرداخته شد.دکتر بحث رو با هیجانات - غم و شادی و خشم- و عواقب کنترل نکردن آنها شروع کردند. سپس از قصه ی دنیا گفتن که قصه ی اضداد - غم و شادی، سلامت و بیماری و ...- است و مهم اینه که در پیروزی ها مغرور و در شکستها مایوس نشیم و همیشه روحیه تسلیم ناپذیری رو حفظ کنیم.

سپس اندر فواید رنج ها گفتن که باعث افزایش قدرت و توان ما - هر که رنجش بیش زورش بیشتر- و درک لذتها - آب خوش بی تشنگی ناخوش بود- می شوند. (بخش 5 کتاب عدل الهی شهید مطهری هم با عنوان "فواید شرور" به خصوص از قسمت "مصائب مادر خوشبختی ها" هم تو این زمینه خیلی جالبه) یکی از نکات جالبی که دکتر گفتن این بود که آدمها با زندگی کردن در عادت هاشون - حتی عادت های بد- آروم میشن و بنابراین عادتها زندان پیشرفت هستند. به خاطر همین عادت و همچنین جلب توجه کردن برخی آدمها غم طلب میشن یعنی همیشه می نالند و غصه میخورند و حتی از بدبخت بودن لذت میبرن!!

در ادامه مراحلی که باید در یک مصیبت طی بشه تا سالم بمونیم - و گرنه بیمار و افسرده میشیم- به ترتیب بررسی شد.

دکتر ابراز احساسات رو عاملی برای کاهش احساسات ناخوشایند و افزایش احساسات خوشایند دونست که این قسمت هم نکات جالبی برای اصولی زندگی کردن داشت.

قسمت پایانی بحث در مورد اشک در اعتقادات ما بود. محرم سه سال پیش نیز دکتر در یکی از برنامه ها به موضوع فلسف اشک پرداختند که اون بحث رو هم در ادامه میتونید دانلود کنید. دکتر خاطرات هیجانی رو خاطراتی پایدار عنوان کرد که هر چه هیجانی تر باشند، ماندگاری آنها نیز بیشتر است. به همین دلیل چون در کربلا بینش ها و اخلاقیات هیجانی شده اند در اعماق وجود ما نفوذ میکنند و یاد آوری این واقعه باعث ظهور آنها در رفتار ما می شود.

توصیف های دکتر از صحنه هایی از کربلا که در آن اخلاقیات در بالاترین درجات تجلی نمود مثل آب نخوردن حضرت عباس و لحظات آخر عمر امام حسین نیز بسیار شنیدنی بود.

ان شاء الله که دعای آغازین دکتر در حق همه ما مستجاب شود که "عباداتمون در جهت رشد و کمال باشد و نه صرفا تخلیه احساس".


السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین

و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین


دانلود فایل صوتی برنامه اردیبهشت 16 آبان 92 (روانشناسی سوگ)


دانلود فایل تصویری برنامه اردیبهشت 16 آبان 92 (روانشناسی سوگ)


دانلود فایل صوتی برنامه اردیبهشت 18 آذر 89 (فلسفه اشک برای عاشورا)


تاریخ ارسال: جمعه 17 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 04:08 ب.ظ | نویسنده: یوسف | چاپ مطلب 7 نظر